CHARAKTER

• autor: tomaszchemik, 2011-09-08 22:04

1

Sport najczęściej rozumiany jest jako czynność, która pozwala na poprawienie sprawności fizycznej człowieka. Może również być pojmowany jako sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także może być pomysłem na własne życie. W opinii wielu sport jest istną "szkołą życia", w której nauka wymaga odwagi oraz żelaznej konsekwencji.

Jak każda dziedzina życia sport ma wiele zalet, ale również i wad. Z pewnością do zalet sportu należy kształtowanie charakteru człowieka. Uprawiając konkretny sport uczymy się przecież odpowiedzialności, trzeźwości myślenia oraz umiejętności podejmowania decyzji. Najważniejszym elementem, który pomaga w rozwijaniu wymienionych cech jest systematyczny trening. Trudno bowiem oczekiwać efektów bez zaangażowania oraz ciężkiej pracy.

Ogromną zaletą sportu, która znacząco wpływa na kształtowanie charakteru jest umiejętność współpracy w zespole. Wiele jest bowiem dyscyplin, które wymagają takiego właśnie działania. W zgranej drużynie zawodnicy nie mają problemów z porozumieniem. Taka umiejętność pozwala unikać konfliktów, sporów, ponieważ wszelkie nieporozumienia w sportowej drużynie przenoszą się natychmiast na jej wyniki. Tę bardzo ważną umiejętność sportowcy mogą przenieść również na grunt codziennego życia.

Sportowa "szkoła życia" uczy również odpowiednich zasad obowiązujących w konkretnej dyscyplinie. Każdy sportowiec powinien je bezwzględnie stosować podczas swojej kariery. Nieprzestrzeganie tzw. zasad "fair play" może doprowadzić np. do usunięcia z drużyny lub też nawet zakończyć się dyskwalifikacją zawodnika. Warto zatem podkreślić, że te zasady szczególnie kształtują charakter i pokazują moralny aspekt uprawiania sportu.

Czy wierzysz, że Twoje marzenia się spełnią i zrealizujesz swoje cele, czy może tylko bujasz w obłokach nie będąc przekonanym, że to rzeczywiście się stanie?

Jak pokonać drogę od marzeń do ich realizacji?

Czy marzysz o niezależności finansowej, lepszym mieszkaniu lub domu, wspaniałym związku i rodzinie, egzotycznych wakacjach i szczęściu?

• Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się patrzeć na ludzi w telewizji, których podziwiasz i myśleć: „Ja też tak chcę”?
  •

• Czy znasz kogoś ze swojego otoczenia, komu trochę zazdrościsz sukcesu i osiągnięć?

•

• Czy wydaje Ci się czasami, że osiągnięcie Twoich marzeń jest dla Ciebie, o ile w ogóle możliwe, to trudne do zrealizowania?
  •

•  każdy z nas ma marzenia, które chce spełnić. Problem jednak w tym, że często te marzenia w wirze codziennego życia schodzą na dalszy plan. Oglądasz w telewizji lub spotykasz się z ludźmi, którzy wiele osiągnęli w życiu, jednak sam niejako rezygnujesz ze swoich marzeń, godząc się z tym, jak jest i myśląc: "ze mną jest inaczej, mnie się nie uda".

Twoja droga do realizacji marzeń i celów wcale
    nie musi być taka trudna

•

• To, co nas spotyka w życiu, jest w dużej mierze uzależnione od nas samych. Często nie osiągamy nic wielkiego, ponieważ albo nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy, albo uważamy, że nie jesteśmy w stanie tego dokonać.

Zamiast możliwości i szans, szukamy problemów. Zamiast na rozwiązaniach, skupiamy się na samej przeszkodzie. A przecież każdą przeszkodę na naszej drodze możemy obejść bokiem, górą lub prześlizgnąć się pod nią, możemy ją wykorzystać jako schodek, odskocznię w górę!